Хардуерно ускорение за видео декодиране
В това ръководство ще засегна как да разрешим хардуерното ускорение за видео декодирането, т.е. да се използва видео картата за възпроизвеждане на видео. Първо трябва да разберем с какъв хардуер разполагаме - отваряме терминал:
Код:
lspci | grep -i vga
примерен изход:
Цитат:00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 6310]
виждаме, че разполагаме с видео карта на AMD. Ще опиша стъпките за инсталиране на необходимият драйвер за 3 основни групи карти AMD, NVIDIA и INTEL. Ако сте притежател на различна карта моля поискайте специална помощ, като поместите изхода от горната команда. Продължаваме със стъпките, които трябва да изпълните в терминал, запишете su и натиснете ентер въведете паролата за супер потребителя, като при въвеждането ѝ няма да виждате никаква индикация за въведен символ като ' * ' например, и натиснете ентер.
[AMD за карти по-нови от HD5xxx]
Код:
yum install fglrx-x11-drv kmod-fglrx libva-utils
[AMD за карти по-стари от HD5xxx]
Код:
yum install fglrx-x11-drv kmod-fglrx-legacy libva-utils
[NVIDIA]
Код:
yum install nvidia-detect
yum install nvidia-x11-drv $(nvidia-detect)
yum install libva-vdpau-driver libva-utils
[INTEL]
Код:
yum install libva-intel-driver libva-utils
След това се уверете, че vainfo няма да върне ред в който има error или по-лесно vainfo | grep -i error няма никакъв изход. След това в използваният от вас видео плеър, VLC, SMPlayer и т.н., трябва от настройки (основни или при кодеци) видео изход да се избере както следва: за AMD - XvBA, за NVIDIA - VDPAU, за INTEL - vaapi или да се сложи отметка на "Използвай хардуерно ускорение" в зависимост от програмата. Завършваме с разрешаване на хардуерното ускорение в флаш плеъра изпълнете в конзолата:
Код:
su
mkdir -p /etc/adobe
echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode = 1\nOverrideGPUValidation = 1" | tee /etc/adobe/mms.cfg
Това е всичко, ако имате проблеми споделяйте изхода от следните 2 команди
Код:
lspci | grep -i vga
vainfo
, т.е. изписвате 2 команди - избирате изхода чрез селекция и поставяте тук резултата.
Отговори
Чудесна тема и много полезна. Благодарим за труда! И тъй като смятам, че това е едно от най-важните и основни неща за бързодействие на компютъра, темата отива най-отгоре като важна, където и е мястото.
Отговори
Използвам SMPlayer ,но нямам опция за vaapi с карта Интел съм.Имам опция xv( 0-Intel ® Textured Video)

[Ivo@localhost ~]$ lspci | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
[Ivo@localhost ~]$ vainfo
libva: VA-API version 0.32.0
libva: va_getDriverName() returns 0
libva: Trying to open /usr/lib64/dri/i965_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns 0
vainfo: VA-API version: 0.32 (libva 1.0.15)
vainfo: Driver version: Intel i965 driver - 1.0.15
vainfo: Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
[Ivo@localhost ~]$
Отговори
В смисъл имаш проблем с възпроизвеждане на видео файлове ли? Kато го сложиш на xv има ли проблем?
Отговори
Между другото, искам да направя едно леко допълнение към темата, относно adobe flash player за онези, които срещат проблеми с него и Firefox. Често навсякъде чета, че flash player има проблеми - крашвал, забивал, работел бавно или практически в някои сайтове изобщо не работел. Забивал често, когато видеото, което се възпроизвежда не е на цял екран и т.н. Това обаче съвсем не е вярно и в stotinkaOS той работи перфектно. Предполагам и в други Линукс дистрибуции също. Дори съм правил тестове на една машина с двоен boot и смея да твърдя, че флаша в stotinkaOS товари по-малко и работи по-добре сравнено примерно с Windows. Въпроса е да се направят подходящите настройки, а те са елементарни.

По-горе bvbfan, е казал как се активира хардуерното ускорение във flash player - като създадете файла mms.cfg в директорията /etc/adobe. Ако обаче имате проблеми с възпроизвеждането на видео, към този файл добавете реда: WindowlessDisable=true. Забележите ли чести сривове, направете следния ред така: EnableLinuxHWVideoDecode = 0
Отговори
Няма никакви проблеми с flash, не им слушай дрънканиците. Хардкор фен съм на FF, но за съжаление го зарязах и вече съм на Pale Moon, което е почти същото. Проблеми нулеви и то с freshplayer. Виж, брат ми на Windows вижда крашове от време на време, но на мен не ми се е случвало. Пиша този пост, като потвърждение за "другите" дистрибуции.
Отговори
Здравейте, и аз съм нов във линукс среда.
При инсталиране на видео драйверите, и тест ми връща следното:
за команда в терминала lspci | grep -i vga , ми връща следното:
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Curacao XT [Radeon R7 370 / R9 270X/370 OEM]
04:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Curacao XT [Radeon R7 370 / R9 270X/370 OEM]

тук може би е мястото да уточня, че имам две видео карти AMD R9 270X(4GB) в cross конфигурация
а за команда # vainfo , ми връща следното:
Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
libva: Trying to open /usr/lib64/dri/fglrx_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns -1
vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit
има ли решение на този проблем, или всичко поизлиза от двете видео карти?
Отговори
Код:
su
yum install fglrx-x11-drv kmod-fglrx fglrx-x11-drv-32bit libva
И дай пак изхода от vainfo.
Отговори
(04-02-2016, 07:43)bvbfan написа:
Код:
su
yum install fglrx-x11-drv kmod-fglrx fglrx-x11-drv-32bit libva
И дай пак изхода от vainfo.

това е изхода от vainfo

# vainfo
Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
libva: Trying to open /usr/lib64/dri/fglrx_drv_video.so
libva: va_openDriver() returns -1
vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit
Отговори
Направи това
Код:
su
cd /etc/yum.repos.d/
wget http://pkgrepo.linuxtech.net/el6/release/linuxtech.repo
yum install vaapi-driver-xvba
exit
vainfo
Резултата от последната команда.
Отговори

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)