Мигриране към Линукс
Здравейте . Преди около месец мигрирах тотално от Уиндоус към Линукс - по точно към Линукс Минт 18 Сара със графична среда Cinnamon 64 bit. , като съвсем нов потребител и с помоща на доста приятелските отношения на хора от друг форум се справих с проблемите , които да си призная не бяха много , за тази среда.......Но по незнайна причина за мен , реших да се насоча към друго дистро , пробвах може би всички и прескачах от едно дистро на следващото и т.н. и се спрях на "Стотинка ОС" 7 "Алгара"......Та от Линукс Минт  ми харесва графичната среда и държа да съм с нея.....Писах в друга тема , но ме посъветваха да направя своя собствена, бих предпочел да не правя теми за всеки един отделен мой въпрос , ако може - да е като обща тема , не съм аз само потребителя който тепърва ще се сблъсква с хубавите неща и проблемите на този вид операционна система, та да е полезна за такива като мен и да се отговаря на зададени въпроси, а не само на един определен.....надявам се да сте ме разбрали....Та по същество - инсталирах на чисто Стотинка ОС на дял отделен специално за нея от 300 ГБ - разделил съм го така 1024МБ за суап , 198ГБ за руут директория и останалото за хоум......Инсталацията протече нормално.....(може би имам опит с това), след инсталацията и буутването обнових системата , след това инсталирах Cinnamon средата и спрях до тук......няма проблеми никакви, искам съвети с какво да продължа , ако Ви е възможно (дали с драйвери или програми които ползвам)? Ядрото не съм инсталирал най новото по предложение на един от админите ви....в другата тема която писах....Като програми - предимно ползвам smplayer , mozila - тя си е инсталирана по дефаулт , за какво се подготвям - след няколко седмици ( две може би - дай Боже) заминавам за Германия......На машината си имам инсталирани още Линукс Минт и Уиндоус 10 - който мисля да махна за винаги ( ако е нужно да се знае)......Мисля да се насоча напълно към използването на Линукс, така , че ще ви позанимавам малко с въпросите си......Предишния(който бе снощи) път като се опитах да сложа драйверите (хибридните - за двете карти с Интел 5500 вградена и Нвидиа ГТ840М - 4ГБ външна съм) - графичната среда крашна и повече не се появи в подменюто като се логвам......ще чакам насоки....и Благодаря предварително!
Конфигурацията ми е:
Серия Pavilion 17
Процесор: Intel Core i7-5500U (2-ядрен, 2.40 - 3.00 Ghz, 4MB кеш)
Оперативна памет: 16GB (2x 8192MB) - DDR3, 1600Mhz
Вградена видеокарта: Intel 5500
Видео карта 2: NVIDIA GeForce 840M (4GB DDR3)
Памет: 1500GB HDD (5400 оборота/минута)
Екран: 17.3-инчов (43.94 cм.) - 1600x900 (HD+), гланцов
Оптично устройство: DVD записвачка
Свързаност: LAN 10/100 Мбит/сек, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth
Отговори
Добре дошъл, при нас. Избрал си една от най-стабилните дистрибуции. StotinkaOS е базирана на CentOS. Те пък на Red Had, а те са бетон. Cool  Защо имаш три ОС, на един компютър? От любопитство питам.
Щом ще ходим в Германия, там се иска легален софтуер. Така че, ако уиндоуса ти е от 'нашите', обезателно го смени. Дето се вика, да се подсигуриш.
Конкретно за драйвера, нека bvbfan или някои от другите момчета, да се намесят.
Отговори

(03-11-2016, 19:54)ghostface написа: Добре дошъл, при нас. Избрал си една от най-стабилните дистрибуции. StotinkaOS е базирана на CentOS. Те пък на Red Had, а те са бетон. Cool  Защо имаш три ОС, на един компютър? От любопитство питам.
Щом ще ходим в Германия, там се иска легален софтуер. Така че, ако уиндоуса ти е от 'нашите', обезателно го смени. Дето се вика, да се подсигуриш.
Конкретно за драйвера, нека bvbfan или някои от другите момчета, да се намесят.

Да мисля да го махам.......за уиндоус-а говоря.....държа го заради една две нови игри които ми допадат , но нямам намерение да го ползвам вече....прикачвам една снимка - първите три реда ме притесняват - от там на долу пише преди всичко ОК със зелено -значи не ме притеснява.......успях да го снимам с телефона след 3-тото рестартиране Wink отрязах я за да намаля размера..... Между другото Благодаря за приветстването.... А отговора за защо съм с три ос ..... ами харесва ми "Ментата" - по простата причина , че на нея стъпих в началото и не ми дава сърце да я махна Wink А за Уиндоус отговорих Wink

Извинявам се пиша втори коментар след своя , какво имаш в предвид - да се подсигуря - линукс не може така ли? Този лаптоп ми е подарък от брат ми , който е в Англия.....взе си Мак и ми подари лаптопа си , но той беше с един от "нашите" уиндоуси - аз му го инсталирах , защото лаптопа си го купи без операционна система - нямаше нищо , не знам дали в Англия е като в Германия.....трябва да се позамисля и за това..... Sad
Отговори
@u.uBaHoB
Здрасти,
най важното когато инстлаираш която и да е Linux ОС, е първо да актуализираш системата . Останалото е персонализации които за всеки може да са различни. Прочетох ,че ти си инсталирал Cinnamon , което е перфектно щом ти харесва, по въпроса с какво да продължиш.

Добавяне на любим софтуер .

Голяма част от софтуера може да се намери в хранилищата на дистрибуцията .

1. Инсталиране на приложения от Yumex

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...xtender%29

2. Sos-easy-install

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...sy-Install

3. Линията на команди

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...%D1%81-yum

Еквиваленти на WIndows

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...B0-Windows

Още полезна информация за дистрибуцията и от къде да започнеш може да намериш в нашето Wiki , което все още не на пълно завършено, но има какво да се прочете и научи ,все ще намериш нещо интересно и от полза .

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki

Ядро

Що се отнася до ядрото, не е необходимо да инсталираш по ново, ако няма някаква спрецефична пречина за това. Ако не знаеш такава, по добре си ползвай ядрото по подрабиране .

Персонализиране на десктопа

Това може да бъде направенот от Cinnamon някъде от опциите имаш възможност да изтегляш нови теми . Останалото е като във всеки Linux , всички теми се поставят в домашна папкa нa потребителя в папка .themes , а всички икони в папка .icons . Ако папките ги няма , трябва да бъдат създадени .

Работа от терминала, начални команди които всеки трябва да знае .

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...0%B4%D0%B8

Видео драйвери

Тука нещата са винаги малко по сложни, особенно с хибритните драйвери .
По принцип сме добавили опция в sos-easy-install за да може да се инсталират по-лесно, но поняко може да възникнат проблеми, за това при подобен сличай препоръчваме да се пита и във форума .
* StotinkaOS SOS хранилища .
* (NEW) Fedora COPR хранилища .

Не отговарям на технически въпроси на ЛС.
Отговори
(03-11-2016, 22:10)ivo написа: @u.uBaHoB
Здрасти,
най важното когато инстлаираш която и да е Linux ОС, е първо да актуализираш системата . Останалото е персонализации които за всеки може да са различни. Прочетох ,че ти си инсталирал Cinnamon , което е перфектно щом ти харесва, по въпроса с какво да продължиш.

Добавяне на любим софтуер .

Голяма част от софтуера може да се намери в хранилищата на дистрибуцията .

1. Инсталиране на приложения от Yumex

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...xtender%29

2. Sos-easy-install

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...sy-Install

3. Линията на команди

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...%D1%81-yum

Еквиваленти на WIndows

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...B0-Windows

Още полезна информация за дистрибуцията и от къде да започнеш може да намериш в нашето Wiki , което все още не на пълно завършено, но има какво да се прочете и научи ,все ще намериш нещо интересно и от полза .

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki

Ядро

Що се отнася до ядрото, не е необходимо да инсталираш по ново, ако няма някаква спрецефична пречина за това. Ако не знаеш такава, по добре си ползвай ядрото по подрабиране .

Персонализиране на десктопа

Това може да бъде направенот от Cinnamon някъде от опциите имаш възможност да изтегляш нови теми . Останалото е като във всеки Linux , всички теми се поставят в домашна папкa нa потребителя в папка .themes , а всички икони в папка .icons . Ако папките ги няма , трябва да бъдат създадени .

Работа от терминала, начални команди които всеки трябва да знае .

https://github.com/StotinkaOS/Wiki/wiki/...0%B4%D0%B8

Благодаря за отговора , да това го знам ......това правя - винаги когато инсталирам която и да е ОС , а именно обновяване на ОС и после всичко друго......А за това което излиза на екрана при рестарт - струва ми се , че нещо не е наред.....това всъщност се появява след като рестартирам - преди да зареди Стотинка ОС.....трябва ли да се притеснявам или не? Другото което е , да оставам си на базовото ядро.....работи доста гладко като цяло системата , дори и намирам в бързината малко но осезаема разлика с Ментата - в полза на Стотинка......Също така драйверите - явно са инсталирани по подразбиране - как мога да видя и да пейстна тук изходите? Благодаря и за четивото за програмите - с радост ще се възползвам
Отговори
Не, няма нужда при всеки повод на съмнение да се преинсталира в Linux . Ще се опитаме да разгледаме по на спокойно , какво точно пише и ще дадем някакво решение , ако трябва такова . Може ли да ми дадеш изхода от тази команда в терминала?

Код:
cat /var/log/boot.log

Трябва само там където пише nouveau , не целият изхдох .

Отговори
(03-11-2016, 22:34)ivo написа: Не, няма нужда при всеки повод на съмнение да се преинсталира в Linux . Ще се опитаме да разгледаме по на спокойно , какво точно пише и ще дадем някакво решение , ако трябва такова . Може ли да ми дадеш изхода от тази команда в терминала?

Код:
cat /var/log/boot.log

Трябва само там където пише nouveau , не целият изхдох .

Не знам защо, но никъде не пише "nouveau" , може би защото аз още не съм инсталирал драйвъри........защото ме е страх да не омажа пак нещо......да инсталирам само драйверите на нвидиата? Да пробвам и тогава да видя след рестарт дали ми се появява пак нещо?
Отговори
Онази снимка където постна тука http://www.stotinkaos.net/forums/thread-...ml#pid6984 от сега ли е , или от друга предишна инсталация на Стотинка? Както и да е, от снимката се чете добре , няма кой знае каква нужда ,ако нещо по на татък ще дадеш някой лог при нужда .

Отговори
За съжаление от грешката, която си дал по-горе на картинката съдя, че отворения драйвер Nouveau не поддържа изцяло видеокартата ти NVIDIA 840M. Като цяло имаш 3Д ускорение и спокойно може да работиш и така, но ако искаш да "изстискваш" така да се кажа картата до край, ще трябва да сложиш фирмения драйвер на Nvidia. Лошото в твоя случай, е че няма да може да се инсталира драйвера директно, без да се наложат някои промени по системата. Това ще изисква работа в терминал, работа във виртуална конзола и промяна по GRUB2.

Вариантите, за които си мисля в този случай са или да се пробваш сега да сложиш само по-новото ядро от sos-easy-install и да рестартираш, за да видим дали не предлага съпорт. Ако и в този случай не се получи може да работиш така или да се помъчим да сложим драйвера, но имай предвид, че има доста команди, които като цяло може да ти се сторят сложни. Също така не бързай да интсалираш нищо друго свързано с видео драйвери или пък "пчеличката".

п.п. Всъщност аз не съм чак толкова запознат с спецификите и проблемите в такива случаи. Може някой друг от екипа да има ил да се сети за по-добро решение, така че може да изчакаш малко, а междувременно разцъкай системата. Посвикни с нея.
Отговори
(03-11-2016, 23:08)ivo написа: Онази снимка където постна тука http://www.stotinkaos.net/forums/thread-...ml#pid6984 от сега ли е , или от друга предишна инсталация на Стотинка? Както и да е, от снимката се чете добре , няма кой знае каква нужда ,ако нещо по на татък ще дадеш някой лог при нужда .

Да от сега е ...... направил съм само обновяване на системата и след това слагане на графична среда.....абсолютно нищо друго....нито драйвъри , а инсталирах си от Yum - smplayer-a - друго не съм барал , че при предишните омацвах яко и гледах като теле в железница Big Grin

(03-11-2016, 23:11)exwol написа: За съжаление от грешката, която си дал по-горе на картинката съдя, че отворения драйвер Nouveau не поддържа изцяло видеокартата ти NVIDIA 840M. Като цяло имаш 3Д ускорение и спокойно може да работиш и така, но ако искаш да "изстискваш" така да се кажа картата до край, ще трябва да сложиш фирмения драйвер на Nvidia. Лошото в твоя случай, е че няма да може да се инсталира драйвера директно, без да се наложат някои промени по системата. Това ще изисква работа в терминал, работа във виртуална конзола и промяна по GRUB2.

Вариантите, за които си мисля в този случай са или да се пробваш сега да сложиш само по-новото ядро от sos-easy-install и да рестартираш, за да видим дали не предлага съпорт. Ако и в този случай не се получи може да работиш така или да се помъчим да сложим драйвера, но имай предвид, че има доста команди, които като цяло може да ти се сторят сложни. Също така не бързай да интсалираш нищо друго свързано с видео драйвери или пък "пчеличката".

п.п. Всъщност аз не съм чак толкова запознат с спецификите и проблемите в такива случаи. Може някой друг от екипа да има ил да се сети за по-добро решение, така че може да изчакаш малко, а междувременно разцъкай системата. Посвикни с нея.

Благодаря - това мисля и да направя - "за да свикна със системата" - а "пчеличката" хич не искам да я пипам......снощи до 5 часа сутринта откарах да чета, мислех си, че мога да се справя сам като изчета всичко написано тук във форума , но едва ли без да попитам ......така , че след последния опит тази сутрин - след като станах разбира се (беше обяд) се реших да пиша......а след това реших и да правя всичко бавно , без бързане с много четене и идеи от ваша страна, за което Ви Благодаря!.....Сега няма да ви занимавам , защото стана късно , но утре ако имате свободно време - да - бих искал да си подкарам видеокартата с всичките и възможности....В момента съм с новото ядро - работи много добре , само ,че забелязах че се появи още един ред.....но по бързо зарежда от преди , а и имам още един проблем нямам Wifi - утре ще го мъчим......сега ще пробвам да инсталирам драйверите само на нвидиа , а пък каквото стане......
Отговори

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)